Svi oni koji su se 20. siječnja po zaleđenom nasipu doklizali do Močvare, imali su priliku doživjeti još jednu Metalizaciju. Četvrta po redu, i prva ove godine, metalizacija dovela je tri žestoka benda iz Rijeke: Voloh, Czaar i Black Cult.
Na polarnim vjetrovima prvi su dojahali paganski metal bend Voloh. Ovaj šesteročlani bend osnovan je 2010. a svoj album prvijenac “Gromovi nad Trebišćem” izdaju 2015.
Posebno, ili barem vrijedno spomena kod ovog benda je njihov pristup folk metalu. Dok neki bendovi imaju samo jednog pjevača, a ostali članovi pjevaju “back vokale” uz sviranje, oni imaju čak dva specifična pjevača, koji se na trenutke izmjenjuju, a na trenutke pjevaju u glas. Osim toga, njihove albume krasi i vesela paleta folk instrumenata, koje na žalost na ovom koncertu nisu bili prisutni fizičkom, već digitalnome obliku.
Baš taj pristup čini ih posebnima, jer i jedno i drugo se treba znati provesti. Dva pjevača prilika su za nadmetanje, a matrice uz lošeg ton majstora njuše na propast. Tim više je izvedba ovog benda vrijedna svake hvale, jer su i samplovi, i zborni dijelovi zvučali ugodno.
Zagrebačka publika, od prve note vrhunski je reagirala na Voloh. Osim Što su privukli zamjetno najviše publike ove večeri, pružali su i najinteraktivniji doživljaj Pjevali su i plesali sa publikom, pozdravljali se sa starim prijateljima i bivšim članovima te dočarali otvorenu atmosferu.
Drugi jahači polarnog vjetra bili su Czaar. Ovaj samoprozvani Sweet Metal bend, osnovan je još 2004. Nakon sedam godina postojanja, 2011, objavljuju svoj prvi i za sad jedini album Stari Panj. Navodno su pri kraju sa novim materijalom, ali će se publika morati još strpiti za to.
U skoro sat vremena koliko su Czaar svirali na metalizaciji, mogli ste čuti štošta. Ovaj bend zna kako svirati. Tehnički su veoma čvrsti, sposobni i uigrani. Nedostatci se uviđaju tek sa dubljom analizom glazbenog materijala, te duljim slušanjem. Koliko god vješti ovi riječani bili, toliko je njihova glazba razumu zahtjevna. Mnogi prijelazi, promjene ritma, ubacivanja i izbacivanja glazbenih dionica, daju svojevrsni kaotični dojam. Novi dijelovi pjesama se teško prate, a još teže anticipiraju.
Ova avangarda nije za svakoga, što se i vidjelo količini publike. Bilo je slušatelja, dapače, ali je bilo jednako toliko ljudi koji su bili za šankom ili vani pušili.
Zadnji u pohodu na smrznutu močvaru bili su Black Cult. Osnovani 2013, njihov opus krase dva albuma: Neo Satanism izdan 2013, te Cathedral Of The Black Cult izdan 2016.
Sa novim materijalomVeć dobro poznati zagrebačkoj black metal sceni, Black Cult ovog puta su se vratili po još. S novim materijalom, Black Cult, spremnim za izvođenje, pokazali su što znaju. Obućeni u redovničke halje i obavijeni gustom maglom, Black Cult izazivaju strahopoštovanje. Na tragu velikih black metal bendova, cijene scenografiju kao važan dio svakog nastupa.
Publika je od prve pjesme bila u transu. Brze izmjene riffova, žestoki bubnjevi i brutalni vokali držali su publiku u šaci. Pojedinci u prvim redovima bili su toliko zadivljeni nastupom da su se valjali po pozornici nebi li dotaknuli članove benda. Ta skoro pa religiozna hvatanja za noge, zvučnike i stalke od mikrofona nisu bila dobro prihvaćena, te je jedan od omamljenih obožavatelja bio odbijen nogom sa bine.
Ova veoma šarolika metalizacija mogla je biti veći uspjeh. Kako vremenske, tako i rukometne neprilike sigurno su pridonijele lošoj posjećenosti. Bendovi uistinu pokazali što su znali, te se nadam da će na idućem izdanju metalizacije biti prisutno više obožavatelja.